JZU "Gradske apoteke" Tuzla

035 280 – 782
Ul. Albina i Franje Herljevića br.1
info@apoteke-tuzla.ba
AKAZ-LOGOTIP-KOLOR-60

AKNE – VEOMA ČEST PROBLEM DANAŠNJICE

Inflamatorno oboljenje kože prouzročeno promjenama u pilosebacealnoj jedinici kože (bogatoj folikulama dlake i lojnim žlijezdama) definiše se kao akne (lat. Acne vulgaris). Ovo stanje nastaje obično u periodu puberteta kada je povećano lučenje sebuma i uspostavljanje optimalnog hormonskog balansa, no itekako se može javiti i u starijem životnom dobu.

Pojava akni na licu u periodu od punoljetstva do 30-te godine života često se povezuje s hormonskim disbalansom; povećanom količinom stresa; oboljenjima kao što su: policistični jajnici, rozacea, Kašingov sindrom; nagomilavanje bakterija i odumrlih ćelija u porama kože ili pak upotrebom nekih vrsta lijekova (npr. barbiturati, halogeni elementi, anabolički steroidi itd.).

Pretjerano ljuštenje površinskih epitelnih ćelija kože, povećano vezanje ćelija unutar folikula dlake (hiperkeratinizacija) te nagomilavanje vode unutar kože (izaziva nadimanje tkiva i povećava pritisak na kanale što dovodi do njihovog zatvaranja) su važni mehanizmi za nastanak akni.

Hormoni koji su dovedeni u korelaciju sa nastankom akni su: muški hormon testosteron, dihidrotestosteron (DHT), dihidroepiandrosteron sulfat (DHEAS) te inzulinu sličan faktor rasta 1 (IGF-1). Ukoliko postoji primarno oboljenje koje je sekundarno prouzročilo nastanak akni na licu, onda se svakako treba bazirati prvobitno na liječenje istoga.

Širok je spektar farmakoloških pripravaka koji ovisno o tipu kože mogu pomoći u saniranju akni na licu. Antibakterijski preparati (gelovi, kreme, tonici za lice) koji sadrže benzoil peroksid su veoma efikani, obzirom na njegovo djelovanje kao jakog oksidansa i blagog izbjeljivača. Benzoil peroksid prirodno isušuje kožu pa u kombinaciji sa hidratantnom kremom za osjetljivu kožu lica može pomoći u sprječavanju nastajanja novih akni (uzročnik je obično Propionibacterium acnes). Izuzev benzoil peroksida koriste se i hlorheksidin glukonat i triklosan u tretmanu liječenja akni, ali pokazuju manju učinkovitost prilikom saniranja problema.

Sumpor kao neorganski element, obično u kombinaciji sa salicilnom kiselinom, uklanja odumrle ćelije kože i čisti istu od bakterija, mikroorganizama, masnoće i prljavštine te se preporučuju najčešće sapuni sa sumporom u tretmanu akni. Cink je veoma važan element svakodnevne ishrane koji može sačuvati zdravlje naše kože. Preparati na bazi cinka kao što su: cinkova krema i tablete kao dodaci prehrani, doprinose regeneraciji i zaštiti kože te uravnotežuju narušenu dinamičku ravnotežu iste. Topijski retinoidi poput: tretionina, adapalena i tazarotena imaju blaže kontraindikacije ali efikasno mogu spriječiti hiperkeratinizaciju epitelnih ćelija kože.

Oralni retinoidi poput derivata vitamina A (izotretionina) pomažu u smanjenom lučenju lojnih žlijezda. Korištenje oba tipa retinoida zahtjeva ozbiljan nadzor dermatologa obzirom da mogu prouzrokovati iritaciju kože prilikom nesavjesnog korištenja istih. Kod težih slučajeva hroničnih akni obično se preporučuje upotreba antibiotika poput: eritromicina, oksitetraciklina, doksiciklina, trimetoprima; no problem prilikom korištenja antibiotika je razvijanje rezistencije i pojava recidiva. Prirodno liječenje akni je ekonomski prihvatljiviji, djelomično dugotraniji postupak ali je prisutan duži niz godina i izaziva pojavu manje štetnih efekata.

Kombinacija prirodne morske soli i prokuhane svježe vode koristi se za čišćenje pora na licu; dok prokuhana svježa voda u kombinaciji s jabučnim octom ima antisepično djelovanje te smanjuje upalu kože i isušuje akne. Preparati na bazi propolisa, ćurokota i aloe vere također djeluju umirujuće na kožu lica, ali se preporučuju samo kod blažih oblika akni. Značajnim u tretmanu liječenja akni pokazali su se i brojni čajevi pripremljeni na poznat, tradicionalan način, kao npr: zeleni čaj i čaj od žare. Kako bi se pokazala brza učinkovitost cjelokupnog tretmana liječenja akni, preporučuje se i poboljšanje vitaminskog balansa organizma.

Dokazano je kako vitamin A sprječava infekciju te hrani i njeguje kožu, dok vitamin C kao prirodan regulator lučenja sebuma djeluje i kao antioksidans. Pravilno tretirana koža (ukoliko je potrebno uz pomoć specijaliste dermatologije) uz adekvatan unos vitamina i vode doprinosi održavanju čiste, njegovane i zdrave kože lica bez akni. Djelujmo na vrijeme, jer koža je naš najveći organ i najefikasnija prva odbrana od štetnih i toksičnih efekata okoline; stoga njegujmo i zaštitimo prirodno bogatstvo koje posjedujemo- našu kožu!

Kristina Duspara, mr.ph.